Bitcoin ATM’si

Şubat 4, 2020
Bitcoin, Money, Cryptocurrency

Bitcoin ATM’si (bankamatik, Automated Teller Machine), herhangi bir kişiye nakit veya banka kartı kullanarak bitcoin satın alma erişimi veren bir erişim noktasını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bazı Bitcoin ATM’leri, Bitcoin kriptoparasının satın alınmasına ve nakit karşılığında Bitcoin satışına izin veren çift yönlü işlevselliğe sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Bazı senaryolarda Bitcoin ATM geliştiricileri makineleri işlem yapmak için mevcut bir hesaba sahip olmaları gerekecek şekilde inşa ettiler. Bitcoin ATM’sinin, kriptoparanızı güvende tutmasını sağlayan ve herhangi bir zamanda hesabınıza giriş ve çıkışta aktarımı kolaylaştıran bir makine olduğu söylenebilir. İşlemlerinizi takip etmede güvenilirdir ve bitcoin’in geçerli fiyatından işlem görür.

Bitcoin Makinesi, ATM ve Nakit kulübesi(Cash Kiosk) olmak üzere iki ana kategoriye ayrılmıştır. Etkili bir işlevsellik için, bu iki tür Bitcoin makinesi internete bağlanır. Nakit kulübesinde kullanıcılar nakit kullanarak Bitcoin alır. Banka kartı ise Bitcoin ATM’sinde kullanılan karttır.

Bitcoin ATM’si nasıl çalışır?

Tipik bir Bitcoin ATM’si, nakit ile Bitcoin almanızı sağlar. Bir bitcoin makinesinin çalışma yöntemi normal bir ATM makinesine oldukça benzerdir. Fakat Bitcoin ATM’leri banka kartının yanısıra nakit de kabul eder. Bazı bitcoin ATM’lerinin işlevleri tam tersidir – sahip olduğunuz Bitcoin’leri nakite dönüştürebilirsiniz.

Zira, Bitcoin ATM’leri tipik bir ATM olarak kabul edilemez, daha çok dijital para dağıtıcıları olarak görülür. Bir Bitcoin ATM’sinde, kullanıcı nakit ile bitcoin satın almak istediğinde nakit önce makineye sokulur ve daha sonra fiat para biriminin kur miktarına eşdeğer kriptopara kullanıcının cüzdanına yatırılır. Bitcoin ATM’lerinde işlem yapmak için gereken gereksinimler şunlardır;

  • Kimlik belgesi, ulusal kimlik veya uluslararası pasaport. Bu genellikle makinenin ilk kullanımı için gereklidir.
  • Biyometrik veriler, genellikle yüz resmi veya parmak izi tanıma vb.
  • Cüzdanınızın Bitcoin adresi (QR-Kodu ile taramak için).
  • Nakit.

Bitcoin almak için neden ATM?

Bitcoin satın almak için Bitcoin ATM’lerinin diğer bitcoin satın alma yöntemlerine kıyasla çeşitli faydaları vardır. Çoğu bitcoin ATM’sinde kişisel bilgilerin gerekli olmadığı belirtilmelidir.

KYC ve AML yasalarına uymak gereği ile kişisel ayrıntılara ve ve kimliğinize ait bir resim isteyen çoğu Bitcoin değişim platformunun aksine, ATM kullanmanın en büyük avantajlarından biri hareket halindeyken bitcoin satın alma kolaylığıdır. Bitcoin ATM’leri, geleneksel ATM’lerle benzerliği nedeniyle makineyi ilk kez kullanan kullanıcılarına kolay erişim sunar. Süreç oldukça basittir; makineye nakit sokarak bitcoin alırsınız. Bu işlemlerin çoğunun online ticaret platformlarına benzer bir yüzde ile işlem ücreti aldığını unutmamak önemlidir.