BTC Fiyatı

Haziran 19, 2020

BTC olarak da adlandırılan Bitcoin, online piyasalarda alıp satabileceğiniz en istikrarsız kripto para birimlerinden biridir. 2009 yılında ortaya çıkmıştır. Kısacık bir zaman diliminde bile çok sayıda hareket gerçekleştirdiği için bu kadar değişken olduğu düşünülmektedir. İlk fiyat artışı Temmuz 2010’da gerçekleşmiş ve birim başına fiyat 0,0008 ABD dolarından 0,08 ABD dolarına artmıştır. O zamandan beri söz konusu kripto para çok sayıda düşüş ve artış yaşamıştır.

selective focus photo of Bitcoin near monitor

Bitcoin Fiyatı Hakkında Önemli Bilgiler

  • 2017 yılında tek bir bitcoin’in fiyatı rekor seviyede artışla yaklaşık 20 bin ABD doları kadar yükselmiştir. Ancak 2019 yılındaki değişimle fiyat 10 bin ABD doları kadar düşmüştür.
  • 2009 yılında ilk defa kamuya açıklandıktan sonraki birkaç yıl boyunca, tek bir bitcoin’in fiyatı sadece birkaç dolardı.
  • Kripto para dünyasındaki en başarılı ve en yaygın blok zinciri tabanlı kriptolardan bahsedildiğinde, Bitcoin’in adının da listede yer aldığını görebilirsiniz.

Erken Dönem Bitcoin Alım Satımları

Söz konusu kripto para biriminin yükselişe geçmeye başladığı yıl 2013 yılıdır. Bu dijital para biriminin erken dönem takaslarında, her bir bitcoin yalnızca 13,50 ABD doları ediyordu. 2013 yılının Nisan ayında fiyat yükseldi ve 220 ABD dolarının üzerine çıktı. Ancak aynı yıl Nisan ayının ortalarında fiyat tekrar düşerek yaklaşık 70 ABD doları kadar azaldı. Söz konusu para biriminin ilk yükseliş ve düşüşü buydu. 

Aynı yıl Ekim ve Kasım aylarında bu dijital para birimi yeniden yükselmeye başladı. O sıralarda bitcoin fiyatı yaklaşık 100 ABD dolarıydı. Ekim ayının sonunda bitcoin fiyatı yaklaşık 195 ABD dolarına yükseldi. Aynı yılın Kasım ayında fiyat 200 ABD doları ile 1.075 ABD doları arasında değişiyordu. Fiyattaki bu değişimin sebebi yeni madenciler ve online piyasaya giriş yapan Çinli bitcoin alım satım platformlarıydı. 

turned-on Android smartphone

Bu süreç aynı zamanda tüm bitcoin işlemlerinin %70’ten fazlasını gerçekleştiren Mt. Gox alım satım platformunun çalıştığı zamanlardı. 

Bu noktadan sonra fiyat yavaş yavaş düşmeye başladı. 2014 yılının Temmuz ayında bu kripto para biriminin fiyatı yaklaşık 600 ABD dolarıydı. 2015 yılının başındaysa fiyat bitcoin başına yaklaşık 315 ABD dolarına düştü. Ancak aynı yıl yaz sezonunda fiyat istikrarlı bir hal aldı. Sonra Kasım ayının başında büyük bir çıkış yaşandı. Kur bitcoin başına yaklaşık 275 ABD doları düştü. Ne var ki 2016 yılında BTC fiyatı düzenli olarak artarak 2017 yılında yaklaşık bin ABD dolarına ulaşmayı başardı.