Ethereum Madenciliği

Haziran 30, 2020

Madencilik, blok zincirinde gerçekleşip sonuçlanan veya devam eden işlemleri kontrol etme sürecinin, kripto para birimleri ile ödüllendirilmesi olarak tanımlanabilir. Kripto para madenciliği yapmak ve bundan kazanç elde etmek , bir piyangoya benzetilebilir. Bu örneği verdik çünkü, bir piyangodan ödül kazanmak için de bu şekilde çok fazla uğraşmanız , tekrar tekrar denemeniz  gerekiyor . Madencilikte yapacağınız eylem , işlem durumunun kontrol edilmesi anlamına geliyor, bu amaçla birçok bilgisayar aynı işlem bloğunda aynı ödülün peşinde eşzamanlı olarak çalışıyor, ama sadece bir tanesi söz konusu kripto para ödülünü kazanabiliyor. Şifreleme algoritmasını çözen kullanıcı,aslında eski bloğa yeni işlem bloğunu ekleyen kullanıcıdır. Bu başarı karmaşık matematiksel denklemlerin kullanılmasıyla elde edilir. Kripto madenciliği, özel bilgisayarlar ve donanım kullanılarak elde edilir. Madencilik işlemleri de ağın güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, madencilik sayısı arttıkça madencilik zorluğu artıyor ve daha da rekabetçi hale geliyor ve zorluk arttıkça ödüller de önemli ölçüde azalıyor.Yani daha fazla madenci tek bir ödüle göz koymuş oluyor ve böylece madene bırakılan coin miktarı azalıyor şeklinde açıklayabiliriz.

Daha spesifik olarak anlatmamız gerekirse; Ethereum madenciliği, fazlaca zaman ve işlem gücü gerektiren karmaşık matematiksel hesaplamaları içeren bir çalışmadır. Madenciler, kriptografik sorunları çözmek ve blockchain tutarlılığını sağlamaları karşılığında ödüllendirilir. Buna “PoW(Proof Of Work )”, Türkçe adıyla “İş Kanıtı Protokolü ” denir. Ethereum (ETH) belirteçleri, Ethash algoritmasına dayalı olarak bu madencilik işlemi yoluyla blok başına bir oranda veya 5 etherde oluşturulur. Madencilik operasyonu, Ethereum blok zincirinin tüm işlemleri takip ettiği kanaldır. Bu madencilik sürecinin diğer bir önemli rolü, kullanıcılar tarafından yapılan çift harcam olayının önlenmesidir. Madencilik operasyonları yoluyla, Ethereum ağı, işlemleri doğrulayan ve yeni bloklar oluşturan merkezi bir sisteme ihtiyaç duymadan işlemleri onaylar.

Bir kripto para biriminin erken aşamalarında yani piyasaya çıktığı ilk dönemlerde, madencilik süreci gerçekten de çok basittir ve  kazanmak için daha az insan gücüne ihtiyaç vardır. Ancak, sistem büyüdükçe,geliştikçe ve daha fazla insan dahil oldukça, algoritma süreci zorlaşır ve daha az kazanç sağlamak mümkün olur . Bugün baktığımızda, Bitcoin ağında bir blok madenciliği için ödül miktarı 12.5 bitcoindir. Öte yandan, Ethash algoritması aracılığıyla, Ethereum ağındaki madenciliğe 5 ether olarak değer biçilmiştir. Özellikle, Bitcoin ağında bir işlemi onaylamak ve daha yeni bloklar oluşturmak 12 dakika civarı süre alır, ancak Ethereum ağının işlemleri doğrulamak ve yeni bloklar oluşturmak için yalnızca 15 saniye gerekir. Evet , yanlış duymadınız. Basit bir ifadeyle, her 15 saniyede bir, madenci bir blok bulur , ancak aynı madenci algoritmayı bu zaman diliminden daha hızlı veya daha yavaş çözmeye başlarsa, algoritma madencinin bu matematiksel problemi o zaman dilimi içinde çözmesini sağlamak için zorluğu değiştirir. Bu sebepten, eş madencilik süresinde sadece bir Bitcoin bloğu içinde geçecek zamanda, daha fazla ETH çıkarmak mümkündür. Ethereum ayrıca, Bitcoin’de çok pahalı olan ASCII madencilik yaklaşımının yerine bireysel madencilik operasyonunu destekliyor. Son olarak konuyu bağlamak gerekirse, madencilik yoluyla Ethereum ağında Ether kazanmak,  şansa ve sisteme ayrılan hesaplama gücüyle doğru orantılıdır.